Пролетна детоксикација во 5 чекори

Пролетна детоксикација во 5 чекори

Опуштен стомак е она што секако не сакаме да го имаме ова лето на плажа. Додека сеуште не е доцна нашето тело треба да го подготвиме за топлите денови, затоа е пролета идеална за детоксикација. За да слабееме на здрав начин без јо јо ефект, потребно е претходно да го очистиме организмот од токсините. Ви предлагаме да ги напарвите следните 5 чекори за целосна детоксикација на организмот.

1. Јадете повеќе зеленчук
Кога ќе се подготвите за детоксикација на организмот, наполнете го Вашиот фрижидер со храна со зелена боја ( спанаќ, келј, брокола, марула, зелени алги). Овие намирници го чистат телото од различни хемиски отрови (хербициди, пестициди, тешки метали, средства за чистење). Што значи дека се корисни за детоксикација на џигерот.

2. Вежбајте повеќе
Кога вежбате не само што му помагате на телото да се ослободи од мастите и вишокот на тежина, туку му помагате и да се ослободи од вишокот токсини. Како што се потите телото се ослободува од токсините. И не само тоа, вежбањето помага во одржување на здрав дигестивен систем, добра циркулација, добра работа на внатрешни органи и секако појаки мускулите и поздрави коски. Доволно е да вежбате само 20 минути дневно 3 пати неделно за да гозабрзате метаболизмот.

http://blog.slimline-club.com/wp-content/uploads/2018/03/woman-in-fitness-clothing-using-smartphone-healthy-lifestyle-and-workout-concept_1428-68.jpg

3. Пијте повеќе вода
Дури и ако мислите дека веќе пиете доволно вода во текот на денот, зголемете го количеството кое го внесувате. Ако има едно нешто што може да ви помогне лесно и едноставно да го прочистите телото, тоа е дефинитивно водата. Ние тежнееме да мислиме дека пиеме доволно вода, но реалноста е дека треба да го зголемиме количеството.

4. Јадете јаткасти плодови и семки
Задолжително воведете ги во исхраната. Тука нека биде вклучено лененото семе, семки од тиква, семки од сончоглед, сусам, и веќе спомнатите бадеми и ореви.

5. Пијте SLC Detox чај
Се што треба да направите е да пиете SLC Detox чај секој ден. За 20 дена потполно ќе го прочистите организмот од токсинте и ќе го намалите вишокот на килограми.

http://blog.slimline-club.com/wp-content/uploads/2018/03/29570355_2063843740524718_6248750739030919042_n.png

За да дознаете со кои други производи можете да го комбинирате Детокс чајот, кликнете ТУКА!

Share this Story

Related Posts